The sad story from my Cambodian friend

SavedPicture-2016125104621.jpg

This is my friend Lee. She is one of the youngest and the best thai massage therapist. But she is also from Cambodia. She cant read and write. She has never attended a school. We can understand to each other only via sound in translator and only when I ask her. I feel really sad. Life in Cambodia is not easy.

She was born in 1987. When she was twenty years old she met her boyfriend. He was 13 years older also from Cambodia. He worked probably as an electrician.They have two sons. The third baby she lost in the fifth month of pregnancy. Because of the bad medical care in her country. Then they got fake identification cards and visa to Thailand. She started to learn massages from the other therapists. But she is not allowed to work as a therapist. In Thailand is a law. Only Thai people can do a Thai massage. His man was working here because they can earn better money in Thailand. But one day he got killed by an electric current.

So Lee is alone with her two little sons in Thailand. Working occasionally as a Thai massage therapist to get at least some money. The older son is at school, the younger stays with mother in law who is very old lady.

This is the first time when I´ve met someone like Lee. Can´t describe how I feel after I somehow got this story from her.

Tohle je moje kamarádka, jsme stejně staré. Vždycky obdivuju její krásné husté dlouhé vlasy, bílé rovné zuby, sportovní hubenou postavu. Sice působí dojmem drobné křehké dívky, ale myslí i tělem je bojovník. Je tady nejmladsi a asi i nejlepsi, nejsilnější maserka. Ma dva malé syny, skutr, mobil a praci. Tím pohádka končí. Jejího manžela nedávno zabila při práci elektrika. Lee je z Kambodži. *Proto ma falesnou identitu, na kterou ziskala viza na nekolik let a stejne tu nesmi pracovat jako maserka( ale pracuje). *Proto nikdy neměla možnost chodit do školy. *Proto neumí cist ani psat. *Proto se bojí policie a schovává se. *Proto potratila třetí dítě ( v Kambodži je velice špatné zdravotnictví, ostatně jako většina základních služeb).* Proto viděla a zažila bídu a utrpení. * A proto je silná osobnost. * A proto ji tak obdivuji a citim se jako bych zatim jeste ani poradne nezila – nic nezazila oproti ní.
Je to poprvé, co jsem poznala člověka, který si opravdu není schopen nic přečíst a který pochází z takto chudobné země.
Smutné, děsivé a pro mě skoro až nereálné.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s