Autumn in Iceland is not sad / Podzim na Islandu není smutný

… a v Reykjavíku už vůbec ne.

Počasí je ale popravdě hrozné. Slunečné dny už téměř nejsou, převažuje mlha a déšť. Když už svítí slunce, vidíte duhu, protože někde prostě vždycky prší. A obvykle neprší seshora, ale z jedné strany na druhou. To je taková místní specialita. Nemusí ani moc foukat. Déšť tu jede, neprší.

Dny se krátí. Jednoho dne mě probudila spolubydlící, když odcházela z apartmánu. Volám na ni, jestli je normální, kam jako jde, a ona, že jde do práce chystat snídaně. Bylo půl osmé.

Včerejšek jsem strávila v Reykjavíku, zmoklá jak slípka, deštníky nosí jen turisti. Procházím se tady ráda, to město je mladé, krásné, moderní, inspirativní, barevné. Islanďané jsou umělci a v Reykjavíku se umí vyřádit. . Nebrání se inovacím. Občas uvidíte domy s krásnými malbami přes celou zeď, v noci obrazy ze stínů, galerie a jejich okolí plné nápadů, jak přilákat publikum. Kavárny malé, útulné, v nejrůznějším stylu. Ikdyž jste noví, rychle se zorientujete a brzy se můžete cítit jako ve svém a bezpečně.

Tak jsem se zastavila v jedné esteticky dobře vypadající kaluži a zamyslela se, jak je tu přeci jen krásně. To město má málo slunce, ale potřebnou energii vyzařuje samo o sobě. A pokud máte depku…  “lýsi” je označení pro velmi populární rybí tuk.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s