Walking on a crashed plane!

Crashed plane on the black beach. Good new is that everybody survived and it happened 42 years ago. It’s one of the Iceland’s most iconic and haunting photography locations.

The wreckage is located on Iceland’s South coast between Skógafoss waterfall and the town of Vik, near Sólheimajökull. Easy to find this place. You have to pass the waterfall Skógafoss in direction to Vik, after waterfall pass a first bridge across a river and after the bridge about 2km first turn right over a gate. There is only one and without a sign. Then just go somewhere to the beach, wooden sticks try to show direction.

Fist impression is WOOOW, but it is so hard to catch a photo without other tourists. It is very crowded everywhere and that´s a pity because Iceland is about the nature and the nature is more beautiful when you are alone. And then you can just breath and stare and be united with this nature.

Vrak letadla na pláži. Dobrá zpráva je, že všichni přežili a za druhé, že se to stalo před 42 rokama. Velmi populární místo pro fotografy. Nachází se na jihu, mezi vodopádem Skógafoss a městem Vík, blízko Sólheimajökull. Není to obtížné najít. Směrem na Vík přes Skógafoss, poté co jsme minuly vodopád, jsme přejely první most přes řeku a pak už je to první odbočka napravo (asi po 2km).

První dojem je prostě wooow, ale je tak těžké udělat fotku, aniž by na ní nebyl nežádoucí člověk. Islandká příroda je přeplněná turisty a to je škoda. Místo pak postrádá své kouzlo a už si tu atmosféru neužijete tak, jako byste tam byli sami. A jen dýchali, zírali a byli propojeni s kouzelným místem.

Opravdu ten pád letadla výborně načasovali! Ledovec, pláž, sopky a v pozadí na moři skalní útvar v podobě mostu… Fakt dobrý!

Sólheimajökull – glacier and the wreck / Ledovec a vrak

WP_20151010_058_Fotor

WP_20151010_018_Fotor

WP_20151010_015_Fotor

WP_20151010_020_Fotor

WP_20151010_048_Fotor

WP_20151010_033_Fotor

WP_20151010_026_Fotor

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s