Last chance to see Landmannalaugar

Landmannalaugar is a place in beautiful mountains in the Highlands of Iceland. During summer season you can get there also by a special bus and stay in some basic accommodation. Driving to that place takes about one hour in off road conditions and also across few rivers. We used really big car, nothing for a small jeep because of to much water in rivers.

I wished very long time to go to Landmannalaugar but always some problems raised. Sometimes me or my friend didn´t have enough time, sometimes the weather was awful and winter is closer and closer and season is over. I almost gave it up. Few days ago I was waiting so long time for call to go to work. Nothing happened. I went to ask what time I am going to start work because it was almost evening. They told me I can start right now in reception and be there just one hour. Nothing more that day. Okei, I was quite bored. Only one tour guide who never came before (and we were always waiting for him) was supposed to come. And he came in that hour! We were chatting a while and then again when I was off. I showed him my blog and he offered me to join his tour to Landmannalaugar next day. I couldn´t believe!And the next day I was on the road in big car with the guide and two very nice people from Singapore.

Landmannalaugar je místo v horách na islandské vrchovině. Je opravdu speciální, září všemi barvami díky mechovému porostu, je sopečného původu, okolo vyvěrají horké prameny a jede se tam po nezpevněných cestách, přes řeky a kaluže, co spíše připomínají jezera. Letos tohle místo bylo přístupné až v červenci kvůli sněhu. Jezdí tam i autobus, samozřejmě autobus po islandsku, kutilové se vyřádili. Je tam určité zázemí, ubytovna a sociální zařízení.

Strašně dlouho jsem se tam chtěla podívat. Moc jsem si to přála, ale pokaždé vznikla nějaká komplikace a důvod, proč tam nejet. Sama bych si s naším malým jeepem netroufla, a tak jsem byla vázaná i na ostatní přátele, co tu mám. Ale buď nebyl čas a nebo normální počasí. A zima se neúprosně blíží, takže už jsem se začala smiřovat s tím, že Landmannalaugar někdy příště.

Před pár dny jsem čekala na zprávu od šéfa, kdy mám jít do práce. Když už byl podvečer a stále se nikdo neozýval, tak jsem se zašla zeptat do hotelu. Řekl, že můžu začít hned a mám být v recepci. Ale stačí hodinu, pak už mě nebude potřebovat. Celkem mě to naštvalo, protože jsem celý den čekala a nakonec práce v recepci na hodinu. Měl se dostavit jeden průvodce, který si už několikrát zarezervoval pokoj, ale nikdy nepřijel. No a co se nestalo, objevil se během té mojí skromné pracovní doby. Chvíli jsme vykládali a jak jsem skončila s prací, ještě jsem se za ním stavila u piva ukázat mu blog a nasbírat další tipy na cestování. Blog se mu líbíl a tak mi navrhl jestli bych se k němu další den nechtěla přidat, že jede na Landmannalaugar! No a ráno už jsem se vezla ve velkým autě s islandským průvodcem a dalšími dvěma turisty ze Singapuru na mé vymodlené místo.

A crater

WP_20151006_053_Fotor

WP_20151006_014_Fotor

WP_20151006_060_Fotor

WP_20151006_063_Fotor

WP_20151006_087_Fotor

Road with a sign

WP_20151006_092_Fotor

Hot spring! Actually cold river with few hot springs – shoulders boiled, feet frozen

WP_20151006_084_Fotor

WP_20151006_080_Fotor

WP_20151006_036_Fotor

WP_20151006_028_Fotor

WP_20151006_045_Fotor

Our car in the middle

WP_20151006_107_Fotor

Moonscape

WP_20151006_100_Fotor

WP_20151006_105 (2)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s