My life in the south / Můj život na jihu

Je to jiné ve všech směrech. Jsou tu sopky, na severu byly hory a kaňony, je tu tepleji a  více “islandské počasí” – rychlejší změny počasí. Během sekundy začne průtrž mračen s kroupami a během další sekundy skončí. Jsou tu duhy, pořád, denně, všude. Okolo mě jsou hlavně lávové pole, ale taky uměle zasetá tráva a vysazených pár stromů. O to se stará centrum, které bojuje proti rozšiřování pouští. A láva je opravdu jen poušť. Ale zároveň je tady i dost vody, samozřejmě i té teplé, která zapáchá po síře.

Pokud místní vodu smícháte s červeným vínem, vznikne tmavě modrá tekutina. Ano, po vypití flašky vína jsem nevěřila vlastním očím, proto bylo nutné experiment opakovat. Nutno však podotknout, i to nejkyselejší červené víno a i to nejpřislazenější bílé stojí v přepočtu 200 – 300 Kč. Alkoholu si vážíme!

V každé vesnici je venkovní koupaliště, samozřejmě s teplou vodou. Nejvíce zapáchající voda je ale v Reykjavíku. Ranní koupel je opravdu jen pro otrlé. Ráno jsem se tam zásadně umývala studenou, abych si nepohnula se žaludkem. Vůni vařených vajec preferuji až v kuchyni… Kuchyně je tady můj druhý domov. Pracuji v hotelu. Ráno se většinou uklízí pokoje. Není to nic drastického, zabere to většinou tři hodiny a končíme. Další šichta se odehrává až večer v kuchyni. Střídají se zde šéfkuchaři z celého světa. Vaří se hlavně ryby, jehněčí. K tomu hodně zeleniny a brambory. Pomáhám se vším. Občas jsem v recepci pro nově příchozí hosty, odtud odbíhám servírovat, roznášet, umývat nádobí a v neposlední řadě jíst vše, co se navaří! A v noci po práci sedávám v horkém bazénku a pozoruji oblohu. Během září jsem viděla nespočet polárních září. Běžně jsou to zelená míhající se a plynoucí světla. Pokud jsou hodně silná postupně můžou přecházet až do fialova, ale to je spíše vzácné.

Apartmán mám se dvěma dalšíma holkama. Je dřevěný, v patře pod střechou. Nemám vlastní pokoj (nezbyl na mě) a tak bydlím v kuchyni spojené s obývákem. Každopádně mám přímo z postele krásný výhled na sopku Heklu a další hory a vulkány. Okolo jsou pastviny s koňmi, ovcemi, lavová pole a řeky.

K dispozici mám menšího jeepa. Nejbližší civilizace je asi 8km vzdálené město Hella. Je tam benzínka, obchod, banka, vinbudin (obchod s alkoholem), větší je pak Selfoss- asi 40min jízdy. Tam je i hospoda a kino. A pak něco přes hodinu je můj milovaný Reykjavík. Ano, to město zbožňuji. Domácká atmosféra, útulné kavárny, příroda na dosah. Chtěla bych tam pracovat, ale zároveň se obávám zimního počasí a tmy během dne.

Když mám volno, jezdím okolo vodopádů, sopek, je tu hodně cest směrem do vnitrozemí, kde začíná ten pravý drsný Island. Cestovala bych i více, ale není s kým. Spolubydlící mají většinou jiné zájmy.

A přece štestí je skutečné, jen když je sdílené….

The hotel and the first autumn day / Hotel a první podzimní den

WP_20150923_002_Fotor

Hekla on the left / nalevo

WP_20150923_017 (3)

Rainy day by volcanoes / Deštivý den u sopek

WP_20150909_022 (2)

Relax in lava plants / Odpočinek v lávové flóře

WP_20150910_009_Fotor

We – runners / My – běžci

WP_20150923_006 (2)

Baby hairy curly horse / Chlupaté kudrnaté mládě

WP_20150925_001_Fotor

The best what I can catch with my phone camera / To nejlepší, co se mi povedlo zachytit mobilem

WP_20150915_038

A river by the hotel / Řeka u hotelu

WP_20150909_013_Fotor

Frozen and exhausted after crossing river (didn´t expected it could be so deep, almost till chest)/

Zmrzlá a vyčerpaná po překročení řeky ( nečekala jsem, že to bude tak hluboké, téměř po hrudník. Každopádně zábavná historka…)

WP_20150910_022_Fotor

I crossed the river in this place ( nice memories :D)

Tak tady jsem “překročila” (přeplavala)  řeku

WP_20150910_016_Fotor

A swan poo on a meadow

Labutí trus na louce

WP_20150915_010_Fotor

But I love to run / Ale běh zbožňuji

EasySelfie00114 (2)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s