Můj běžný den na farmě – kapitola čtvrtá Ty podstatné věci okolo / Ordinary day

Co se počasí týče … za těch 14 dní, co tu jsem, pršelo pořádně jen jednou a to téměř celý den. Jinak tu byla několikrát přeháňka, což vypadalo asi tak, že svítilo slunce a bylo téměř modro a průtrž mračen na 5 minut z ničeho. Tohle však není denně. Otravný je ledový vítr, který velmi snižuje pocitovou teplotu. Proto nosím neustále zimní čepici a rukavice. Zatím tu nefoukalo pouze jedno dopoledne.

Oběd je občas, když se chce a je aspoň někdo doma. Přílohu jsem jedla zatím jen  brambory vařené ve slupce. Maso hovězí či jehněčí či koňské či sobí dělané na grilu. Oni tu totiž hrozně rádi všechno grilují. Gril je postavený ve dveřích a ostatní se baví v kuchyni u stolu. Pak dostanete černý zemák s černým masem (ale uvnitř jako dobrý …). Večeře jsou taky jen někdy a se stejným menu.

A večer to žije nejvíc. Je to proto, že je tu tak dlouho světlo, přítmí je po půlnoci, ale tma se nekoná. Děti chodí spát mezi 10-12 hodinou večer. Dospělí po půlnoci. Já chodím spát stejně jako děti, narozdíl od nich však nedělám scény. Máma ještě poklidí krávy, táta cvakne lahváča.

Islandsky nemluvím. Ale jsem na dobré cestě. S dětmi se domlouvám slovíčkem “nei” … to slovo je díky bohu podobné ve všech jazycích. Taky už si pamatuju jejich jména, i některých příslušníků rodiny. Má práce au pair je v praxi vlastně pozorovatel. Děti jsou tu volně rostoucí, zodpovědné samy za sebe.  Nebaví je televize ani dvd. Vydrží sledovat chvíli a pak zas běží ven. Jsou venku bez ponožek jen tak v triku s dlouhým rukávem, zatímco já jsem vedle nich jako eskymák v několika vrstvách. Mají studený ruky, ale nikoho to nezajímá. Kdyby chtěly, můžou se oblíct. Vše maji připraveno všude možně po zemi. Říkala jsem si, čím to je, že u nás doma v ČR, nebo i třeba v Anglii, kde jsem taky děti hlídala, byl problém s neustálým sledováním jakékoliv obrazovky. Tady je problém je dostat do baráku ať je jakékoliv počasí. Důvod je asi jednoduchý. Oni to vidí na svých rodičích. Rodiče jsou taky pořád venku, neustále pracují okolo farmy a děti se to od nich naučily. Děti si tu nemyjí ruce a to jsou v kontaktu se zvířaty. Jsou špinaví, dávají si několik zmrzlin za sebou, protože chcou, oblizují si ty špinavý smradlavý ruky, jezdí v traktorech, čtyřkolkách, chodí spát o půl noci a mají se prostě fajn. Když je potřeba, už ví jak pomoci a rodiče se na ně spoléhají, protože občas je tady každá pomoc dobrá.

WP_20150715_046

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s