Israel 7/2014

Praha – Wizzair – Tel Aviv – 4 hours – Jerusalem – Bethlehem – Dead sea – 5 days

Accomodation in a hostel in Jerusalem and by Dead sea and in Tel Aviv

Návštěva těsně před tím než se vztahy mezi Izraelem a Palestinou opět vyhrotily. Palestinci údajně zabili 3 izraelské studenty a jako možná odveta byl v Izraeli nalezen mrtvý Palestinec. Před naším hostelem se na hlavním Jerusalémském náměstí scházeli Izraelci a celou noc truchlili za oběti a posléze městem pochodovali demonstranti. Bezpečnostní opatření se tím zřejmě ještě zpřísnily. Kontroly jsme zažily na hranicích s Palestinou v autobuse při cestě do Bethelema (vojáci se samopaly kontrolovali totožnost cestujících) a poté na letišti (až úchylné prohledávání všeho).

Začátek tedy v Jerusalemě. Poledne, největší vedro, jsme obvykle prospaly, a poté k večeru vyrazily na prohlídku města. První den jsme zvládly Zeď Nářků, Olivovou horu a trhy v muslimské části Starého Města. Oblečení jsme měly účelné – dlouhou sukni či kalhoty,tílko a šátek na zahalení ramen. U památek je to vyžadováno!

Olivová hora

Mount of Olives

DSC03868

IMG_1446

Zeď nářků

Wailing wall

DSC03844

IMG_1405

Hradby Starého města

Old town

IMG_1491

Večerní relax

Evening relax

IMG_1513

Výhled z našeho pokoje

View of our room

DSC03907

Další den byl v plánu Bethelem v Palestině. Sedli jsme do muslimského autobusu. Na konci města nás zkontrolovali vojáci se samopaly a pokračovalo se vesele dál. Problém nastal na konečné zastávce – vystoupili jsme někde na předměstí. Tam už čekali taxikáři a já s Niki v podobě lovné zvěře jsme se daly na úprk. Jeden nás přeci jen udolal. Během jízdy se měnil z úslužného služebníčka, přes hysterického samoživitele rodiny, agresivního šílence až na kompromisního obchodníka. Z dohodnuté 10 minutové jízdy na náměstí by nás povozil pomalu po celé Palestině. Vypadal uraženě, když jsme ho donutily zastavit a vypadly.

Bethelem pro nás představovalo malé náměstíčko s Chrámem narození páně a postranní uličky. Na jedné straně plné krámků s dřevěnými betlémy, na straně druhé obchody s oblečením a potřebnýma věcma. Nebylo tam pro nás více k vidění, necítili jsme se tam jistě, je to chudobné městečko. Další taxikář nás zavezl k separační zdi, posprejované nápisy a obrázky vyjadřující smutek a nesouhlas se situací (nejznámější obrázek jsou balónky nesoucí dívku). Údajně je dlouhá 700 km. V některých místech jsou na zdi tabule s příběhy lidí, kterým zeď změnila život. Nepříjemný pocit.

IMG_1538

IMG_1541

DSC03958

Chrám narození páně byl zrovna v rekonstrukci. Zaujala mě výzdoba honosnými lustrami, které byly ověšeny vánočními baňkami. Místo narození je umístěno ve sklepě (jeskyni) uvnitř chrámu. Budilo to tam ve mě dojem budhistické výzdoby. Určitě místo s velkou energií, akorát otázkou zůstává, zda se tam daná událost skutečně odehrála.

DSC03927

DSC03933

Dnešní Bethelem

DSC03947

DSC03953

DSC03936

DSC03937

Na večer jsme šly dokončit prohlídku Starého města – část křesťanskou a arménskou. Nekonečná spleť tržišť, kde nefunguje navigace! K Božímu hrobu nás dovedli mladí chlapci, obyvatelé tržiště. Kdyby věděli, kolik jim zaplatíme, nechali by nás tam chcípnout. Boží hrob – faktická historická hodnota mě opět příliš neuspokojila, náboženští fanatici však ve stavu nirvány. Ale jo, bylo to působivé, monstrózní dřevěná hrobka (z předminulého století) až děsivá.

DSC03978

IMG_1570

DSC03988

Zbytek podvečera objevování dalších zajímavých míst a hledání něčeho k snědku.

IMG_1689

IMG_1650

IMG_1635

A ráno odjezd autobusem k Mrtvému moři do Judské pouště. Během jízdy zastávka na občerstvení a povození na velbloudech.

DSC04051

DSC04069

Ubytování jsme sehnali nedaleko pláže bez poplatku. Pláž byla kamenitá, přístup pěkně prudký, v žabkách nadliský výkon, bez žabek se spáleninami. Na pomoc sloužilo zábradlí rozleptané od soli, barvící do rezava. Dole moře, nahoře sprchy. Voda nadnáší do té míry, že je opravdu obtížné dostat nohy na dno; je krásně teplá (osvěžení v poušti…); její slanost je rozežírající (10x větší než v běžném moři). Důležité je, aby se vám nedostala nikam do dutin, a po koupeli je nutná sprcha. Co se týče bahna – nebylo, bylo jen kamení a štěrk. Je na místech, kam turisti nemůžou nebo v lázních. Za poplatek si ho však koupíte v bufíku v pytlíku.

DSC04085

IMG_1699

IMG_1720

DSC04081

Návštěva pevnosti Masada (UNESCO). Leží na skále v poušti, přesto tam byly zřízeny lázně. V dnešní době pouze hradby a rozvaliny. Co je děsivé – asi tisíc Židů zde spáchalo hromadnou sebevraždu při dobytí pevnosti Římany.

IMG_1741

IMG_1767

IMG_1761

Odtud poslední zastávka Tel Aviv. Zchudlé město s luxusními hotely na pobřeží a pěknou historickou částí.

DSC04173

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s